Firemní cedule (Lavuta)

Primáš Eugen Horváth

* 26. března 1940 - † 24. října 2014
společně se svou kapelou byl představitelem původní staré hudební vrstvy romského folklóru slovenských Romů a částečně také stylu maďarských Romů. V roce 1969 vytvořil vlastní Cimbálovou muziku Eugena Horvátha, kterou vedl jako primáš a která patřila k nejvýraznějším tradičním romským hudebním souborům.

Srdcem i duší Rom

Primáš Eugen Horváth

Tak popisují Eugena Horvátha jeho děti, kolegové a přátelé. Muzeum romské kultury (MRK) každoročně oceňuje jednu žijící osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury


Rok 2014: Eugen Horváth - cena in memoriam. Cena byla udělena za celoživotní oddanost romské kultuře, péči o hudební tradici Romů, její vlastní reprezentaci a za výjimečný hudební umělecký projev a přínos romské komunitě.


Láska k tradiční romské hudbě se předávala z pokolení na pokolení a bude se předávat i nadále.

I moje generace pokračuje v tradici, příkladem je Cimbálová muzika Milana Horvátha, která vznikla v roce 2004 z legendárního souboru Cimbálové muziky Eugena Horvátha. Od smrti Eugena Horvátha v roce 2014 je Milan Horvath jejím primášem. 

Brněnský park Eugena Horvátha

Park Eugena Horvátha se stal prvním veřejným místem v České republice, které nese jméno romské osobnosti konkrétně významného muzikanta a primáše cimbálové kapely.

Fotodokumentace Cimbálové muziky Eugena Horvátha.

primáš Eugen Horváth a Irena Dirdova roz. Horvathova
primáš Eugen Horváth a Irena Dirdova roz. Horvathova
Začátky Eugena Horvatha
Začátky Eugena Horvatha
primáš Eugen Horváth v TV
primáš Eugen Horváth v TV
Milan a primáš Eugen Horváthovi
Milan a primáš Eugen Horváthovi
primáš Eugen Horváth
primáš Eugen Horváth

Cimbálová muzika Eugena Horvátha učinkovala v několika dokumentech, televizních pořadech a spolupracovala i s Brněnským rozhlasem.

Poděkování

Nebýt lidí jako Jaroslav Jurášek, který býval mimo jiné i ředitelem Československého rozhlasu v Brně a Jiřího Hovorky, který od roku 1973 vedl orchestr BROLN nedochovaly by se snad žádné záznamy například o cimbálové muzice Eugena Horvátha nebo skupině Bagárovci. Pomáhali s vystoupeními, kulturními akcemi a napomohli vzniku nahrávek, které byly odvysílány v ČT a jsou dodnes uloženy v archivu ČT.

Hudební ukázky v podání Cimbálové muziky Eugena Horvátha: